دختربچه ی چهار ساله کوچکترین فعال مدنی خاورمیانه

نما نه‌ریمان - nma nariman

نما دختری چهار ساله ساکن شهر سلیمانیه از کردستان عراق است. وی کوچکترین فعال مدنی در خاورمیانه است وبه دلیل زبان ساده وانتقاد به حکومت اقلیم کردستان به یک شخصیت برجسته در شبکه های اجتماعی فیس بوک تبدیل شده است. او با سن کمی که دارد به گونه ای متن و ایده ی اصلی مطالب فیس بوکش را تهیه می کند که تعداد لایکهای صفحه ی وی بیش از 85000 و در مواردی به 124000 لایک هم رسیده است. هم اکنون به صورت پیوسته طرفداران وی افزایش پیدا می کند و همین نشانه ی زنده بودن واثرگذار بودن موضوعاتی است که نما در فیس بوک خود منتشر می کند.
نما درباره ی خود در صفحه ی فیس بوکش نوشته است:
( من یک کودک کرد هستم و می خواهم علیه بی عدالتی برخیزم و آرمان من این است که تمامی مردم زندگی آسوده ای داشته باشندوهمگی درکنار یکدیگر شاد باشیم) نما در متن موضوعات و مطالبش اماکن شناخته شده در تاریخ تلخ گذشته ی شهر سلیمانیه را به یاد وخاطر ساکنین این شهر می آورد و به بحث پیرامون زندگی دشوار کودکانه وروزانه ی خود می پردازد که چگونه روزهای سخت را بدون برق  بدون پروژه های عمرانی وآبادانی به دشواری می گذراند ونیز در تلاش است تا واقعیت سیاسی اقلیم کردستان را برای همگان برجسته کند.
نریمان صابر (پدر نما) که روزنامه نگار وفعال مطبوعاتی است می گوید:
زمانی که نخستین بار از صفحه ی فیس بوک مادرش پوست ویدیویی نما را دیدم به خاطر خردسال بودن نما ابتدا اندکی ناراحت شدم .اما زمانی که با او ومادرش در این باره گفتوگو کردم و تاثیرات سازنده ی کارهای او را ارزیابی کردیم پذیرفتن این مساله برایم آسان شد و اینکه نما به عنوان یک انسان حق دارد که درباره ی خود و شرایطی که در این دوره ی سنی به سرمی برد آزادانه در صفحه ی شخصی خود سخن بگوید.
امروز نما سرشناس ترین و فعالترین چهره در کردستان وتمام خاورمیانه است که در شبکه ی اجتماعی فیس بوک فعالیت مدنی واجتماعی می کند و تعداد لایکهای موضوعاتی که وی در فیس خود منتشر می کند به مراتب بیش از صفحه ی فیس بوک مقامات بلند پایه ی سیاسی در کردستان عراق است.
:ترجمه از کردی به فارسی
(سیروان عنایتی ( سیروان سنه یی
روزنامه نگار مقیم امریکا
…………………………………..
توضیح از سیروان:
اینجانب از سال 2008 تا 2010 به مدت دو سال پیاپی با آقای نریمان صابر پدر نما و برادر بزرگوارم در شهر سلیمانیه در کردستان فعالیت روزنامه نگاری وتلویزیونی مشترک داشته ام وایشان چند شب گذشته از من درخواست کردند که افزون بر ترجمه ی آن به زبان فارسی ازتمامی دوستان  همکاران و فعالین حقوق کودکان ایرانی وامریکایی بخواهم که صدای نما را به زبانهای فارسی – انگلیسی – ترکی – فرانسوی یا … را به گوش جامعه ی بین المللی برسانند تا زیر فشار سازمانهای دفاع از حقوق کودکان در سراسر جهان مسئولین مرتبط در اقلیم کردستان برای بهبود شرایط زندگی کودکان کردستان ومردم محروم آن تلاش کنند.
بدون شک جنبش نمای 4 ساله می تواند به یک جنبش جهانی تبدیل شود و تاثیرات مهم و ارزنده ای را در سراسر جهان برجای بگذارد.
درحال حاظر فعالیتهای رسانه ای نما به دوزبان کردی و عربی در کردستان عراق ترجمه می شود اما برای زبانهای فارسی – انگلیسی – ترکی -فرانسوی و … به کمک بشر دوستانه و داوطلبانه نیازمندیم.
نما صدای تمام کودکان جهان است.
نما صدای همان کودک کرد کوبانی است که به خاطر نبود آزادی و حقوق کودکانه ی خود چند روز گذشته در آبهای ترکیه غرق شد.
نما فریاد تمامی انسانهای آزادی خواه است.
بیایید همه با هم به جنبش انسانی وجهانی نما نریمان صابر بپیوندیم و صدای نما را به گوش مقامات سازمان ملل متحد برسانیم.
نما با زیرکی وذکاوت کودکانه ی خود به مقامات برجسته ی سیاسی در عراق ودیگر کشورها هشدار می دهد که بزرگی شما به خدمت به انسانیت است و با به چالش کشیدن آنها در تلاش است جهانی بهتر را برای کودکان بی دفاع به ارمغان بیاورد.
شما هم با اشتراک گذاری وهمکاری تنگاتنگ می توانید در این آرمان انسانی سهیم شوید.
بدون شک تلاشهای نما در برجسته کردن دردهای مردم در آینده ای نزدیک به سوژه ی اصلی ومهم روزنامه ی واشنگتون پست � نیویورک تایمز  خبرگزاری رویترز – آسوشیتد پرس – سی .ان.ان – الجزیره – بی بی سی جهانی و … تبدیل خواهد شد.
دوستانی که تمایل به همکاری با ما در این پروژه ی ارزشمند وجهانی دارند می توانند جهت تماس با خانواده ی نما در کردستان عراق با این شماره تلفن یا ایمیل تماس حاصل فرمایند:
سیروان عنایتی (سیروان سنه یی) – آریزونای امریکا
0016027832619

snayeerichard@yahoo.com